Egejské ostrovy

Egejské ostrovy  z nichž jsou někdy vyčleňovány Severoegejské (nebo také Thrácké) ostrovy, se rozprostírají od Rhodop na severu směrem na jih podél západního pobřeží Turecka. Ke známým Egejským ostrovům patří mimo jiné Límnos, Chios, Thasos a zjeména pak Sámos a Lesbos.

  • Ostrov Thassos  je nejseverněji položeným ostrovem v Egejském moři. Rozkládá se na ploše 379 km², obvod ostrova je dlouhý přibližně 100 km a počet obyvatel je zhruba 14000. Hlavním městem je Limenas (nazývaný též Thassos) na severovýchodním pobřeží.

Povrch ostrova je hornatý, nejvyšším vrcholem je hora Ypsarion (1204 m n. m.). Thassos je poměrně hodně členitý, pobřeží je lemováno písčitými i oblázkovými plážemi.

Thassos, nazývaný díky množství lesů a vláhy „zeleným smaragdem v Egejském moři“ . Je známý jako země mýtických Sirén, které zde dle řeckých bájí žily a způsobily ztroskotání nejedné lodi.

Thassos je z velké části pokryt borovými, piniovými a olivovými háji. Vedle mramoru, který se zde těží, je také důležitým vývozním artiklem víno.Jedno z nejznámějších letovisek je Limenaria s mnoha obchůdky, tavernami a  bary . Dominantou je zámeček Palatami, který se nachází na skále nad městem. V Limenárii je též přístav s malým písečným zálivem.

Známá letoviska: Kinira,Limenaria,Limenas,Potos,Rachoni,Skala Potamia,Skala Prinos,Trypiti

Doba letu PRG - Thassos cca 1 hodina 50 minut.

 

  • Ostrov Lesbos  patří mezi severovýchodní ostrovy Egejského moře a je po Krétě a Evii třetím největším ostrovem Řecka.Lesbos je částí prefektury Lesbos. Má rozlohou 1630 km² a délku pobřeží 320 km . Třetina z odhadovaných 180 000 obyvatel žije ve správním středisku Mytilini nacházejícím se na jihovýchodě ostrova. Další větší města ostrova jsou Kalloni, Plomari, Ayassos, Eressos, Molyvos a Petra. Vyrábí se zde proslulé lesboské sardelky a ouzo.Ostrov Lesbos je také znám jako působiště starořecké básnířky Sapfó. Díky tomu je ostrov vyhledáván páry s lesbickou orientací.

 Zobrazit zájezdy - Lesbos >>

Na ostrově je zkamenělý prales, starý 20 milionů let. Další zajímavostí ostrova je starý římský akvadukt v Morii nebo vesnička Eftalou, do které lidé jezdí za léčbou závažných nemocí pomocí místních léčivých vod z sopečných pramenů. Ve městě Molyvos je větší hrad a v hlavním městě Mytilini je pak jeden z největších hradů Středomoří vůbec, na hradě je obří podzemní cisterna - zakončení akvaduktu z Morie a víc jak 600 metrů podzemních krypt.

 Mapa Lesbos >>
 

Známá letoviska: Anaxos, Molyvos,Petra

Doba letu PRG - Lesbos cca - 2 hodiny 20 minut (letiště Mytilini)

 

  • Ostrov Limnos se nachází na severu Egejského moře. Je součástí řecké prefektury Lesbos a jeho rozloha čítá 476 km2. Ostrov má z velké části hornatý charakter, avšak nalezneme zde i úrodné nížiny. Horský terén je využíván zejména jako pastviny pro ovce, z plodin se četně vyskytují morušovníky a ovocné stromy. Nejsou zde však vhodné podmínky pro pěstování oliv.

 Zobrazit zájezdy - Limnos >> 

Nejvýznamnější města jsou Myrina s 3400 obyvateli na západním pobřeží a Moudros s 4800 obyvateli na východním. Město Myrina je důležitým obchodním centrem, díky svému významnému přístavu.V řecké mytologii je ostrov Lemnos domovem řeckého boha ohně Héfaista a nalézá se zde jeho pověstná dílna. Na ostrově se nachází několik krásných pláží a  ostrov je ideálním cílem pro cestovní ruch. Díky své strategicky významné poloze v Egejském moři, se zde dnes nachází řecká vojenská základna.

 Mapa Limnos >>

Doba letu PRG - Limnos cca - 2 hodiny

 

  • Ostrov Samos leží ve východní části Egejského moře poblíž pobřeží Malé Asie. Ostrov má odhadem 34 200 obyvatel.Samos má zhruba 477 km². Nejvyšší horou je Kerkis dosahující výšky 1434 m n. m. Hlavní město ostrova, Samos jinak také Vathy.

 Zobrazit zájezdy - Samos >> 

Ekonomika spočívá zejména v zemědělství a turistice. Hlavními zemědělskými výrobky jsou hroznové víno, med, olivy, olivový olej, citrony, sušené fíky, mandle a květiny.Významnými rodáky byli například Pythagoras a Ezop. Na ostrově se nachází dvě památky zapsané v seznamu Světového dědictví organizace UNESCO – Héraion na Samu a Pythagoreion.

Známá letoviska: Kokkari,Limnionas,Pythagorion

 Mapa Samos >>

Doba letu PRG - Samos cca - 2 hodiny